Förlängt samarbete med Norrbottensteatern

I dagarna tecknade Galären och Norrbottensteatern ett nytt 3-årigt sponsringsavtal som en förlängning på det tidigare, fleråriga samarbetet.

– Vi är inga experter inom kulturområdet, men en sak vet vi; och det är att ett rikt kulturliv är en viktig ingrediens för livet i staden och dess attraktivitet. Luleå behöver mångfald och variation i utbudet av nöjen, kulturevenemang, sport och fritidsaktiviteter för att folk ska vilja bo, verka och vistas här. Och här utgör Norrbottensteatern ett viktigt nav i att sätta kulturlivet i Luleå på kartan, säger Galärens kommunikationschef Veronika Johansson.

Galären har varit en del av Norrbottensteaterns verksamhet som sponsor och samarbetspartner sedan 2012. Galären vill vara en långsiktig partner till teatern och har därför tecknat ett nytt, förlängt avtal som sträcker sig till och med 2028.

– Vi står för långsiktighet i allt vi gör, lika så med vårt samarbete med Norrbottensteatern. Det nya avtalet förlänger vårt samarbete i ytterligare 3 år. Och vi ser fram emot att utveckla samarbetet med fler gemensamma aktiviteter, berättar Veronika vidare.

– Det är väldigt roligt att fortsätta tillsammans med Galären som vi haft förmånen att lära känna nu några år. Man kan hitta beröringspunkter, trots att våra verksamheter skiljer sig åt. För Norrbottensteatern och Galären är det allt det där som gör livet värt att leva och allt liv som sker mellan och inuti våra respektive hus, säger Anna Thurfjell, marknads- och försäljningschef på Norrbottensteatern.

På fotot i inlägget (från vänster): Anna Thurfjell, marknads- och försäljningschef Norrbottensteatern och Veronika Johansson, kommunikationschef på Galären.

Om Norrbottensteaterns verksamhet

Stiftelsen Norrbottensteatern etablerades 1967 och är Sveriges första länsteater. 1986 flyttade Norrbottensteatern in i det då nybyggda teaterhuset vid Norra hamn. Här finns, förutom tre scener, en målarsal, snickeri, smedja, attribut- och tapetserarverkstad, kostymateljé, mask- och perukavdelning och en ljudstudio. Norrbottensteatern har drygt femtio fast anställda och en omsättning på cirka 55 miljoner kronor per år.
Norrbottensteaterns uppdrag att producera förstklassig scenkonst för alla invånare i Norrbotten. Och föreställningarna spelas där norrbottningarna finns; på de tre scenerna i teaterhuset i Luleå och på turné runt om i länet. Varje år sätter de upp omkring 6-7 egna produktioner, men bjuder även på gästspel, scenluncher och scenmiddagar, Bakfickor och aktuella scensamtal. Totalt ger de omkring 150 föreställningar under ett år.

LinkedInFacebook
Representanter från Luleå Rytmik & Balettförening och Galären.

Vinnaren av Galärens kultur- och samhällsbyggnadspris 2026

Den 29 maj delades Årets kultur- och samhällsbyggnadspris ut under Luleå Business Awards. Vinnaren blev Luleå Rytmik & Balettförening.
Fika som bryter ensamhet – RSMH gästar trygghetsboendet

Fika som bryter ensamhet – RSMH gästar trygghetsboendet

Den 22 maj anordnades Sveriges största fika på vårt trygghetsboende – ett nationellt initiativ för att uppmärksamma psykisk ohälsa och motverka ofrivillig ensamhet.
Kulturnatten i Luleå firar 20 år

Kulturnatten i Luleå firar 20 år

Lördag den 6 september anordnas Kulturnatten för tjugonde gången. Vi på Galären en sponsor till evenemanget.