Selbergs Entreprenad flyttar in på Ytterviken

Innan sommaren flyttade Selbergs Entreprenad till Ytterviken. Det Umeåbaserade företaget satsar nu vidare i Luleå och öppnar därför upp kontor i stan. Selbergs Entreprenad är sedan tidigare en samarbetspartner till Galären. Och nu kan vi även välkomna dem som våra hyresgäster.

Selbergs Entreprenad är byggentreprenör i vårt största bostadsprojekt någonsin, de 127 hyresbostäderna och Coopbutiken i kv Hägern på Varvet. Men de har också byggt vårt trygghetsboende i kv Torsken intill Floras Kulle, byggt Lindabs nya anläggning på Notviksstan och byggt om- och byggt ut på Bergströmska gården.

Den gamla skoterbutiken på Torpslingan 19 har nu förvandlats till ett fullt modernt kontor för Selbergs Entreprenads verksamhet. Företaget gör nu en viktigt satsning i Luleå. En satsning som ger staden liv.

-Vi trivs i våra nya lokaler, här har vi bra möjlighet att fortsätta utvecklas. Det finns en stor potential i Luleå och jag ser stora tillväxtmöjligheter i staden som andas optimism, säger Dan Lindbäck vd på Selbergs Entreprenad i Luleå.

Se bilderna från Selbergs nya lokaler nedan:


Selbergs Entreprenad grundades i slutet 2013, i dag är vi över 150 anställda och har flera pågående projekt med ett totalt ordervärde på över 700 miljoner kronor. De bygger lägenheter, villor, hotell, kontorslokaler, industrihallar, trygghetsboenden, seniorboenden och har flera spännande projekt på gång. Läs mer på www.selbergsab.se

Kunder (13)
Lokalhyresgäst (11)
Byggföretag
Selbergs
Entreprenad
Norrbottens museum och Galären i nytt samarbete

Norrbottens museum och Galären i nytt samarbete

Norrbottens museum har tecknat avtal om drygt 600 kvm lokaler hos Galären för att lösa verksamhetens behov av magasinering.
Vi vill veta hur våra hyresgäster trivs hos oss

Vi vill veta hur våra hyresgäster trivs hos oss

Just nu genomför vi en undersökning med våra bostads- och lokalhyresgäster för att få veta hur de trivs hos oss och hur de upplever vår service.
Galären tecknar nytt hyresavtal med Skatteverket

Galären tecknar nytt hyresavtal med Skatteverket

Det nya avtalet är tecknat på 6 år och avser ca 2 000 kvm lokaler för myndighetens nya kontor i Luleå.