Rikshem på plats i nya lokaler

Nu har det stora flyttlasset gått för Rikshem. Från lokaler i Luleå centrum, till nytt och välplanerat på Skutviken.

I takt med att Rikshem etablerat sin verksamhet i Luleå växte behovet av nya lokaler som var bättre anpassade för verksamheten. Rikshem och Galären, som är kollegor i fastighetsbranschen, såg tillsammans över Rikshems behov. I samband med detta erbjöd vi på Galären Rikshem att flytta från de befintliga lokalerna till nya lokaler på Skutviken. Och så blev det.

Så sent som i mitten på januari flyttade Rikshem in i 700 kvm lokaler, varav 400 kvm nyproduktion.

– Vi är glada att vi fått bygga om, och bygga nytt för Rikshem. Det känns bra att ha ett så gott samarbete med våra kollegor i branschen, säger Magnus Bjuhr, projektchef och vvd på Galären.

På Rikshems nya adress, Gammelstadsvägen 19, sitter sedan tidigare Heimstaden, Riksbyggen, YIT, Solar och Idrottens Bingo. Så sent som i april förra året utökade även Heimstaden sina ytor på fastigheten.


Rikshems nya lokaler på Gammelstadsvägen.


Rikshems nya kundmottagning.


Rikshems nya kontorsmiljö.


Personalkök kombinerat med möteslokal.

LinkedInFacebook
Kapitalförvaltning med lokal närvaro – Placerum har öppnat i Luleå

Kapitalförvaltning med lokal närvaro – Placerum har öppnat i Luleå

Med ett hjärta som klappar för Norrland fortsätter vår nya lokalhyresgäst att växa. I september flyttade de in i på Storgatan 52.
Even har något för alla

Even har något för alla

På Banvägen 25A driver vår hyresgäst Evelina Jensen butiken Even – en plats för alla som söker bekväma och snygga fritidskläder.
En hållbar ombyggnation för Wibergs

En hållbar ombyggnation för Wibergs

På Torpslingan 23 på Ytterviken i Luleå pågår en omfattande ombyggnation och tillbyggnad av en befintlig fastighet. Läs mer här.