Hyresförhandlingen för bostadshyrorna 2020 är klar

Förhandlingen med Hyresgästföreningen om hyrorna för Galärens bostäder 2020 är nu klar. Parterna är överens om en höjning med 1,72 %. De nya hyrorna gäller från och med 2020-04-01.

Hyrorna justeras retroaktivt på nästa hyresavi.  Är du bostadshyresgäst hos oss ser du den nya hyran som du skall betala på kommande avi.

Vi förstår att en hyreshöjning kan upplevas ansträngande för dig som privatperson på grund av den tid vi står i nu. Vårt problem som fastighetsägare är att kommunen höjt kostnaden för vatten och avlopp, renhållning samt att Luleå Energi har höjt priserna för både el abonnemanget för fastigheten och fjärrvärmekostnaden. Detta drar för oss ihop till stora kostnader. Vi i vår tur kan inte få våra kostnadsökningar skjutna på eftersom det var kostnader som vi fick redan vid årsskiftet. Vi försöker att få så små retroaktiva kostnader som möjligt för våra hyresgäster då det blir ännu värre med en högre kostnad att beta av senare.

En normalhyra ligger ofta kring 7000 kr i månaden och hyreshöjningen om 1,72% utgör då ca 120 kr.

Har du frågor om din nya hyra, är du välkommen att kontakta oss på 0920-23 51 51.

LinkedInFacebook
Lunchstängt 19-20 maj

Lunchstängt 19-20 maj

Under vecka 21 håller vi lunchstängt mellan kl. 12.00-13.00 både måndag och tisdag.
Kundtjänstadministratör sökes!

Kundtjänstadministratör sökes!

Vi söker en social kundtjänstadministratör med stort intresse för kundservice till oss på Galären. Är det du? Läs mer här!
Trevlig valborg och 1 maj!

Trevlig valborg och 1 maj!

På valborgsmässoafton stänger vi kl. 12.00 och den 1 maj håller vi stängt hela dagen. Vi är åter på fredag 2 maj.