Galären satsar på Luleå
Med start under 2018 kommer Galären att dela ut Årets Samhällsbyggnadspris på 50 000 kronor till någon som bidrar till livet mellan husen.
Vi på Galären inledde vårt 30-årsfirande med att offentliggöra Galärenfonden. En fond som kommer spela en viktig roll i Galärens sociala ansvarstagande. Vi ska genom Galärenfonden stötta, inspirera och hjälpa kreativa entreprenörer att förverkliga sina drömmar med hjälp av vår kunskap och vilja att verka för en stad i rörelse. Varje år kommer vi satsa minst en miljon kronor för att ge Luleå liv. Samtidigt inrättar vi ett samhällsbyggnadspris som ska delas ut för första gången den 19 oktober på Luleå Business Award. Vinnaren belönas med 50 000 kronor, och går till någon som på något sätt ger staden liv.
– Samhällsbyggnadspriset ska främja livet mellan husen. Det kan vara en byggnad, men det kan också vara en företeelse, en park eller något annat, säger Gunnar Tåhlin.
LinkedInFacebook
Ändrade öppettider under veckan

Ändrade öppettider under veckan

På fredag den 12 december stänger vi vårt kontor och vår bobutik redan kl. 12.00.
Med önskan om en fin allhelgona

Med önskan om en fin allhelgona

Vi önskar er alla en fin allhelgona! På fredag den 31/10 stänger bobutiken och kontoret kl. 12.00.
Hyresgästundersökning pågår

Hyresgästundersökning pågår

Vi vill gärna veta hur våra hyresgäster trivs hos oss och vad de tycker om vår service. Därför genomför vi nu en undersökning med start den 8 oktober.