Galären förvärvar fastighet i centrala Luleå

PRESSMEDDELANDE: Galären fortsätter att växa genom ett förvärv av en bostadsfastighet i centrala Luleå. Bolaget förvärvar fastigheten Gersen 2 som finns i korsningen Kungsgatan och Sandviksgatan mitt i Luleå centrum.

Fastigheten som förvärvet avser utgörs av en äldre bostadsbyggnad från 1933 med 15 lägenheter på Sandviksgatan 68 A och B. Den befintliga byggnaden på tomten är i mycket dåligt skick och Galären kommer nu att ansöka om rivningslov på fastigheten.

– Vi är glada att kunna öka vårt bestånd med ytterligare en fastighet i centrala Luleå. Läget på tomten är mycket bra och vi äger sedan tidigare övriga fastigheter i samma kvarter, berättar Gunnar Tåhlin, vd på Galären i Luleå. Den befintliga byggnaden är dessvärre mögelangripen och otjänlig att bo i. Två olika konsultföretag har gjort bedömningen att fastigheten inte går att rädda, därför kommer vi börja med att riva byggnaden så snart vi erhållit rivningslov, berättar Gunnar vidare.

Fastigheten utgörs av en 853 kvm stor tomt med en potentiell byggrätt. Galären avser att utveckla fastigheten tillsammans med den sedan tidigare ägda fastigheten i kvarteret Gersen (Varvsgatan/Sandviksgatan/Kungsgatan).

– Förvärvet ger oss potential att utveckla samtliga fastigheter i vår ägo i kvarteret. Fastigheten är idag lågt exploaterad. Tanken är att fastigheten ska regleras ihop med den sedan tidigare ägda grannfastigheten Gersen 5, det ger oss en stor potential för vår bostadsportfölj i framtiden, berättar Örjan Lindström, CFO och vvd på Galären i Luleå.

Galären kommer att tillträda fastigheten den 14 augusti 2020. Säljare av fastigheten är Bostadsrättsföreningen Gersen 2 i likvidation.

För mer information, kontakta:

  • Gunnar Tåhlin, vd Galären i Luleå, tel: 070-648 14 10, mail: gunnar.tahlin@galaren.se
  • Örjan Lindström, CFO, vvd, Galären i Luleå, tel: 070-601 08 68, mail: orjan.lindstrom@galaren.se
LinkedInFacebook
Lunchstängt den 19 februari

Lunchstängt den 19 februari

Torsdag denna vecka håller vi lunchstängt i bobutiken mellan kl. 12.00-13.00. Välkommen in under våra öppettider!
Galären har förvärvat bolaget Stationsgatan 66 Fastighet AB

Galären har förvärvat bolaget Stationsgatan 66 Fastighet AB

Den 2 februari förvärvade Galärenkoncernen Stationsgatan 66 Fastighet AB. Affären omfattar en fastighet på Stationsgatan 66 A,B.
God jul och gott nytt år!

God jul och gott nytt år!

Vi vill önska er alla fina julhelger! I och med de stundande helgdagarna ändras våra öppettider något. Se våra aktuella tider här.