Galären bygger ut åt Rikshem i Luleå

PRESSMEDDELANDE: Rikshem hyr sedan tidigare kontor hos Galären. Nu har Rikshem tecknat avtal om nya lokaler på Skutviken. Av totalt 700 kvm, är drygt 400 kvm nyproduktion.

2015 etablerade sig Rikshem som en ny aktör på Luleås bostadsmarknad och är idag en av kommunens större fastighetsägare. Rikshem har sitt kontor i en av Galärens fastigheter inne i centrum. Nu finns behov av en större lokal och i slutet av året går flytten till Skutviken.

– I takt med att vi utvecklas i Luleå har vi behov av en lokal planerad utifrån vår verksamhet, säger Ulf Ohlsson fastighetschef på Rikshem i Luleå. Läget på Skutviken och Gammelstadsvägen är en bra utgångspunkt varifrån vi enkelt kan nå ut till alla våra fastighetsområden. Lokalen har utformats tillsammans  med Galären och Tirsén & Aili Arkitekter för att passa verksamhetens behov.

De nya lokalerna utgör ca 700 kvm, varav drygt 400 kvm avser nyproduktion. När lokalen står klar ska den bland annat inrymma kundmottagning, kontor, konferensrum, omklädningsrum  samt plats för uppställning och laddning av bilar.

Både Riksbyggen och Heimstaden finns sedan tidigare på samma fastighet.

– Vi känner oss stolta över att få hyra ut lokaler till kollegor i branschen, säger Vincent Lundahl på Galären som varit delaktig i uthyrningen. Att vi nu dessutom har ett kluster av kollegor på samma fastighet och att samtliga aktörer väljer att satsa i Luleå är extra roligt, berättar Vincent Lundahl vidare.

Om- och nybyggnationerna för Rikshem kräver några månader av projektering och byggtid. I dagarna har entreprenörerna SA Englund, Elcom, Ivab och Assemblin handlats upp till projektet.

För utförligare upplysningar, kontakta

Vincent Lundahl, lokaluthyrare Galären, 070-779 44 00 eller vincent.lundahl@galaren.se
Ulf Ohlsson, Fastighetschef Rikshem Luleå, 072-080 19 61 eller ulf.ohlsson@rikshem.se

LinkedInFacebook
Rikshem till nya lokaler i Luleå

Rikshem till nya lokaler i Luleå

Rikshem har tecknat hyresavtal om nya lokaler hos Galären. Hösten 2025 flyttar de till ca 800 kvm på Hummergatan 3B på Skutviken.
Galären bygger nya lokaler för SVT och Norrlands Tandvård

Galären bygger nya lokaler för SVT och Norrlands Tandvård

Nyligen tömdes lokalerna genom en återbruksaktivitet, nu startar ett ombyggnadsprojekt för att skapa attraktiva lokalytor för SVT och Norrlands Tandvård.
Kapitalförvaltning med lokal närvaro – Placerum har öppnat i Luleå

Kapitalförvaltning med lokal närvaro – Placerum har öppnat i Luleå

Med ett hjärta som klappar för Norrland fortsätter vår nya lokalhyresgäst att växa. I september flyttade de in i på Storgatan 52.