Coop ger Varvet liv

Äntligen har Coop Varvet flyttat in på Västra Varvsgatan 18. Butiken huserar i vår hittills största satsning i kv Hägern, där vi under början av 2020 har inflyttning på 127 lägenheter och 2000 kvm kontor.

Allt startade med att Coop Norrbotten drömde om en modern livsmedelsbutik som serverar kunderna en upplevelse utöver det vanliga i ett läge med bra kundflöden. Tillsammans med Coop Norrbotten skapade vi då 600 toppfräscha kvadratmeter som används till matbutik och lagerytor i bottenplanet på det nya höghuset på Varvet.

På Coop Varvet står miljö och kundvård i fokus. Här satsar man på fräscha och goda varor med ett bra utbud av luncher, då många stora arbetsplatser finns i närheten. Butiken har utrustats med klimatsmarta lösningar såsom effektiv ventilation, LED-belysning och återvinningsbar livsmedelskyla.

– Coop har valt att placera sig på Varvet för att det är ett bra område med trafik, gott om boende och många arbetsplatser. Vi erbjuder en personlig butik med många måltidslösningar och Luleås bästa
kundmöte, säger Maria Sundqvist, butikschef på Coop Varvet. 

På bild i inlägget: Coop Varvets Butikschef Maria Sundqvist i den nyöppnade butiken.

LinkedInFacebook
Nya verksamheter öppnar upp på Ytterviken

Nya verksamheter öppnar upp på Ytterviken

Avtal har tecknats med både Noah Lokal Mat och Wallstens&forsberg gällande totalt drygt 520 kvm lokaler på Torpslingan i Luleå.
Galären ansöker om bygglov för utbyggnad på Notviksstan

Galären ansöker om bygglov för utbyggnad på Notviksstan

NPCGYM utökar med 683 kvadratmeter i ett nytt, förlängt hyresavtal i Galärens fastighet på Banvägen 25 i Luleå.
Drygt 1 700 kvadratmeter uthyrt till ny aktör på Notviksstan i Luleå

Drygt 1 700 kvadratmeter uthyrt till ny aktör på Notviksstan i Luleå

I lokalerna på Spantgatan 12 där Alcatraz tidigare verkade har Galären nu hyrt ut lokaler till en ny verksamhet.