Com Hem-kunder utan TV4-kanaler och Cmore

Till dig som hyresgäst hos oss: De flesta av Galärens fastigheter är anslutna till Com Hem. Tisdag den 10 december kl. 23.59 utgick TV4-kanalerna och C More ur Com Hems utbud tillsvidare.

Avtalet mellan Com Hem och TV4:s ägare Telia, som reglerar TV4-kanalerna och C More, har upphört att gälla och därför har Com Hem ersatt dessa kanaler med annat utbud tillsvidare.

Com Hems högsta prioritet är givetvis fortsatt att nå en överenskommelse med Telia så snart som möjligt.

Det är Com Hem som sköter förhandlingarna med Telia, och inget som vi fastighetsägare i nuläget kan påverka. Vi inväntar en överenskommelse mellan Com Hem och Telia.

Du som köpt individuella digital-tv-abonnemang kommer ni få mejl och sms angående ersättningskanaler eller annan kompensation.

Följ de senaste uppdateringarna om förhandlingen på www.comhem.se/aktuellt

LinkedInFacebook
Investeringar för en bättre trafiksituation på Ytterviken

Investeringar för en bättre trafiksituation på Ytterviken

Under en presskonferens på onsdagsförmiddagen presenterades en ny lösning för den ansträngda trafiksituationen vid in- och utfarten till Ytterviken i Luleå.
Hanna trivs där verksamheten utvecklas

Hanna trivs där verksamheten utvecklas

Efter flera år inom ekonomi och redovisning ville Hanna ta nästa steg. Idag arbetar hon som Financial Controller hos oss på Galären.
En blomstertid nu kommer

En blomstertid nu kommer

Midsommarveckan är här och på fredag stundar midsommarafton. Denna vecka har vi därför lite ändrade öppettider.