Drygt 1 700 kvadratmeter uthyrt till ny aktör på Notviksstan i Luleå

I lokalerna på fastigheten Staget 8 där Alcatraz tidigare verkade har Galären nu hyrt ut 1 734 kvadratmeter till Lättlagrat AB på fastighetens övre plan.

Lättlagrat finns idag på Ytterviken och etablerar sig nu med ytterligare en anläggning i Luleå. Bolaget är en operatör inom self-storage i både Sverige och Finland, och hyr ut förråd med hög säkerhet i olika storlekar från 1-25 kvadratmeter till företag och privatpersoner.

– Efter långa och givande samtal har vi hittat en attraktiv lösning för Lättlagrats verksamhet i Luleå. Företaget hade ett behov av att utveckla verksamheten, och lokalerna på Notviksstan ger dem möjlighet att infria expansionsplanerna, säger Gunnar Tåhlin, vd på Galären i Luleå.

Det nya hyreskontraktet är tecknat på 12 år och hela ytan avser lagerhotell. Lokalerna byggs nu om för företagets verksamhet genom Galärens projektteam och inflyttningen sker under våren 2026.

– Vi har länge letat efter rätt fastighet till vår andra anläggning i Luleå. Läget är fantastiskt, med goda trafikflöden och lätt för våra kunder att ta sig till. Vi är mycket glada att vi kunde hitta en bra lösning med Galären, och addera ännu en anläggning till vår portfölj i samarbete med en extern fastighetsägare, säger Erik Malmelöv, vd på Lättlagrat.

För utförligare upplysningar om uthyrningen, kontakta gärna:

  • Gunnar Tåhlin, vd Galären i Luleå
    Tel: 070-648 14 10. E-post: gunnar.tahlin@galaren.se
  • Erik Malmelöv, vd Lättlagrat AB
    Tel: 076-315 62 47. E-post: erik.malmelov@lattlagrat.se

Om Lättlagrat
Lättlagrat grundades i Luleå 2017 och är en operatör inom self-storage. Bolaget finns etablerat i Sverige och Finland, genom systerbolaget 24 Varasto. Lättlagrat ägs idag av finska familjeföretaget Master Yhtiöt Oy och Luleåföretaget William Aino AB. Företaget hyr ut förråd i olika storlekar till både företag och privatpersoner. Hög säkerhet, enkelhet och god service är något som de strävar efter. Kunderna har tillgång till sitt förråd varje dag året om och förrådsutrymmena är varma och rena. Läs mer på lattlagrat.se

Om Galären
Läs mer om Galären här.

LinkedInFacebook
Tack till alla er som svarat på vår hyresgästundersökning

Tack till alla er som svarat på vår hyresgästundersökning

Vi vill rikta ett stort tack till dig som tog dig tid att svara på vår undersökning som genomfördes under Q4.
Skatteverket inför moms på parkeringsplatser

Skatteverket inför moms på parkeringsplatser

Från och med den 1 oktober 2026 inför Skatteverket 25 procent moms på parkeringsplatser. Läs mer om vad detta innebär.
Hyresgästundersökning pågår

Hyresgästundersökning pågår

Vi vill gärna veta hur våra hyresgäster trivs hos oss och vad de tycker om vår service. Därför genomför vi nu en undersökning med start den 8 oktober.