Nyhet: SVT flyttade över gatan

Nej då, rubriken är inget uttryck för att vi lider av nyhetstorka på Galären. Men när SVT i Luleå behövde nya lokaler, slutade letandet när man fick se Galärens lediga lokal ett stenkast från dåvarande arbetsplats.

SVT hade för stora lokaler och sökte ett centralt alternativ som enkelt kunde anpassas till verksamheten.
– Den yta vi nu hyr av Galären gör det möjligt för oss att skapa en modern redaktionsmiljö och en bra arbetsmiljö, säger Fia Wirén, redaktionschef för SVT Nyheter Norrbotten.
Kollegan och redaktören Erica Sundén instämmer:
– Nu sitter vi i en modern och ljus kontorsmiljö där lokalerna är mycket bättre anpassade för vår redaktion. Det är också roligt att alla kan sitta tillsammans.
Till SVT:s tidigare lokaler flyttar Ungdomens hus, en mötesplats för unga, 16-30 år.

LinkedInFacebook
Drygt 1 700 kvadratmeter uthyrt till ny aktör på Notviksstan i Luleå

Drygt 1 700 kvadratmeter uthyrt till ny aktör på Notviksstan i Luleå

I lokalerna på Spantgatan 12 där Alcatraz tidigare verkade har Galären nu hyrt ut lokaler till en ny verksamhet.
Tack till alla er som svarat på vår hyresgästundersökning

Tack till alla er som svarat på vår hyresgästundersökning

Vi vill rikta ett stort tack till dig som tog dig tid att svara på vår undersökning som genomfördes under Q4.
Skatteverket inför moms på parkeringsplatser

Skatteverket inför moms på parkeringsplatser

Från och med den 1 oktober 2026 inför Skatteverket 25 procent moms på parkeringsplatser. Läs mer om vad detta innebär.