Padel Social Club planerar för en ny padelhall

I dagarna har Galären och Padel Social Club tecknat hyresavtal om en ny padelhall i Luleå. Företaget satsar stort för att möta det växande intresset för racketsporten och vill öppna en första padelhall med fem banor på Notviksstan.

– Det är ett stort tryck i Luleå på padel, och det har gått väldigt fort. Det ska bli kul att kunna tillgodose det växande intresset. Vi hade funderat på en egen padelverksamhet under en tid, och när vi kontaktade Galären hittade vi möjligheten på Notviksstan tillsammans, säger Per Wande.

Hyresavtalet är under förutsättning att en detaljplaneändring kan ske för en del av fastigheten på Banvägen. Ett invigningsdatum för den första hallen är därför inte satt, men kontakterna med kommunen om detaljplan och bygglov har påbörjats av Galären.

– Vi har träffat kommunen och presenterat våra idéer. Vi ser med spänning fram mot möjligheten att få bygga ett hållbart och attraktivt Luleå, säger Gunnar Tåhlin, vd på Galären.

LinkedInFacebook
Hyresgästundersökning pågår

Hyresgästundersökning pågår

Vi vill gärna veta hur våra hyresgäster trivs hos oss och vad de tycker om vår service. Därför genomför vi nu en undersökning med start den 8 oktober.
Anna Jakobsson och Emma Tunehed

Careium satsar i Luleå – med trygghet och välfärdsteknik i framkant

Sedan i maj 2025 sitter den nya Luleåetableringen i 893 kvadratmeter anpassade lokaler i vår fastighet på Lulsundsgatan 16.
Från restaurang till reklambyrå – Yours hittade hem i ny Galärenlokal

Från restaurang till reklambyrå – Yours hittade hem i ny Galärenlokal

Den före detta restauranglokalen har förvandlats till ett kontor som andas kreativitet och karaktär.